Złożenie dokumentów rozliczeniowych jest obowiązkowe dla wszystkich podatników osiągających dochody w minionym roku. Pominięcie terminu na rozliczenie PIT za 2023 r. grozi konsekwencjami finansowymi, dlatego warto się z nimi zapoznać i wiedzieć, do kiedy spełnić obowiązek wobec fiskusa w 2024 r.
Terminy rozliczenia PIT za 2023 r.
Składanie dokumentów rozliczeniowych za 2023 r. jest możliwe już od 15 lutego 2024 r. – to dzień, w którym Ministerstwo Finansów udostępnia usługę Twój e-PIT. Chodzi o wstępne rozliczenie PIT przygotowane przez Urząd Skarbowy. Można je zweryfikować, zmodyfikować lub odrzucić i przygotować dokumenty samodzielnie.
Kiedy mija ostateczny termin na złożenie zeznania za 2023 r.? Przypada on na 30 kwietnia 2024 r. Dotyczy to formularzy PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Jeśli z rozliczenia PIT za 2023 r. wynika podatek do zapłaty, termin płatności również upływa 30 kwietnia 2024 r.
Sposoby szybkiego rozliczenia PIT przez internet
Istnieje kilka sposobów pozwalających szybko i wygodne rozliczyć PIT za 2023 r. Jak to zrobić przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie? Oto najpopularniejsze z możliwości.
-
Usługa Twój e-PIT – dostępna na stronie podatki.gov.pl od 15 lutego. Umożliwia weryfikację i akceptację lub modyfikację rozliczenia przygotowanego przez KAS.
-
Komercyjne programy umożliwiające rozliczanie PIT za 2023 r. online – np. Pitax, ePITy i inne. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań i program sam dobierze odpowiedni formularz, wyliczy podatek i prześle deklarację do urzędu.
-
Programy księgowe – np. Wonga, inFakt, Subiekt GT. Służą do szybkiego wypełnienie dokumentów online i wysłanie go do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.
-
Bankowość internetowa – coraz więcej banków udostępnia możliwość rozliczenia PIT w 2024 r. bezpośrednio w bankowości internetowej, we współpracy z firmami księgowymi.
-
eDeklaracje – bezpłatny program Ministerstwa Finansów do wysyłki deklaracji przez internet, z możliwością importu danych z PIT-11.
Jak widzisz, możliwości jest wiele, ale pamiętaj, że jak najbardziej masz prawo do skorzystania z tradycyjnej metody, aby rozliczyć PIT – wizyty w urzędzie albo wysyłki dokumentów pocztą.
Najczęstsze błędy przy rozliczaniu PIT
Podatnicy popełniają wiele typowych błędów podczas samodzielnego wypełniania i wysyłania zeznania. Czego się wystrzegać?
-
Pomyłki w numerach PESEL i NIP – często mylone są ze sobą, co powoduje błędy w systemach informatycznych urzędów.
-
Niewłaściwe zaokrąglanie kwot – przy zaokrąglaniu do pełnych złotych często popełniane są błędy, w związku z czym podstawa opodatkowania jest nieprawidłowa.
-
Nieuwzględnienie aktualnych limitów ulg i odliczeń – co roku zmieniają się limity kwotowe, których przekroczenie powoduje utratę prawa do preferencji w ramach rozliczenia PIT.
-
Brak wymaganych załączników – dokumentacja musi być kompletna, zawierać wszystkie deklaracje i załączniki wskazane w druku.
-
Błędy w obliczeniach matematycznych – omyłki przy sumowaniu i odejmowaniu skutkują nieprawidłowo wyliczonym podatkiem.
-
Używanie nieaktualnych formularzy – co roku Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany w drukach, więc trzeba uważać, aby używać obowiązującej wersji.
Aby uniknąć błędów, najlepiej skorzystać z programów do rozliczania PIT online za 2023 r. Kiedy stosuje się automatyczne wyliczenia trudniej o pomyłkę.