Apteczki na wycieczki

Skaleczony palec, czy reanimacja – właśnie czwartoklasiści wprawiają się w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Każdy rok szkolny, to nowy sezon wycieczek, zielonych szkół i wyjazdów integracyjnych. Chcieliśmy zainteresować Państwa akcją „Apteczki na Wycieczki” organizowaną przez Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom przy współudziale Collegium – Szkoły Służb Medycznych.

 

W ramach tej akcji uczniowie warszawskich szkół, po przejściu krótkiego kursu, dostaną certyfikaty Opiekuna Apteczki Szkolnej, a każda szkoła przystępująca do programu zostanie zaopatrzona w apteczki wycieczkowe z pełnym wyposażeniem.

 

Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji wzrosną nie tylko umiejętności  uczestników w ratowaniu życia i zdrowia, ale również zwiększy się poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i kolegów.

 

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom i Collegium – Szkoła Służb Medycznych realizują projekt „Apteczki na Wycieczki”. Projekt ten dedykowany jest do uczniów warszawskich szkół podstawowych. Liderzy spośród czwartoklasistów zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z nich otrzyma ”legitymację opiekuna apteczki szkolnej”. Szkolenia te prowadzone są przez słuchaczy i wykładowców Collegium – Szkoły Służb Medycznych pod kierunkiem dr. Marcina Fedczyszyna w wybrane wtorki i czwartki, a odbywają się w świetnie wyposażonych pracowniach do nauczania przedmiotów medycznych. Wiedza obejmuje zakres od zabezpieczenia drobnych skaleczeń, po prawidłową akcję resuscytacji i wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej. Warsztaty przewidują między innymi realne ćwiczenia na manekinach do reanimacji. Każda szkoła, która przystąpi do projektu, zostanie zaopatrzona w przenośne apteczki wycieczkowe z pełnym wyposażeniem według europejskiej normy DIN 13157 PLUS.

 

Ze względu na siedzibę Fundacji pierwszymi szkołami, które zostały zaproszone do programu są placówki Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Akcja stopniowo będzie się rozszerzać. Już zadeklarowały się placówki z Żoliborza i Ursynowa. Spotykamy się z dużą życzliwością Wydziałów Oświaty poszczególnych Dzielnic, które nie tylko dają akcji zielone światło, ale również pośredniczą w przepływie informacji między Fundacją a szkołami, zachęcając dyrektorów do udziału w programie. Chcemy, aby do roku 2015 każda szkoła w stolicy została wyposażona w przenośne apteczki wycieczkowe, a przede wszystkim, żeby jak najwięcej uczniów zostało przeszkolonych w zakresie ratowania życia i zdrowia.

 

W projekcie nie chodzi o „danie apteczek”. Gdyby taki cel przyświecał Fundacji, po prostu rozesłałaby je do szkół. Zdajemy sobie również sprawę, że na naszych krótkich kursach nie wyszkolimy pełnowartościowych ratowników medycznych. Chodzi nam o to, żeby młodzi ludzie potrafili doraźnie poradzić sobie w razie wypadku i wezwać wykwalifikowaną pomoc. Naszym celem jest, by w zasięgu ręki znalazł się zawsze zestaw do udzielenia pomocy, ale również żeby wzrosła wzajemna odpowiedzialność uczniów za życie i zdrowie kolegi. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji wzrośnie bezpieczeństwo wypraw młodzieży, a skutki ewentualnych wypadków (oby się takie nie zdarzały!) uda się ograniczyć do minimum.

 

Akcję wspierają:

Apteka Cosmedica, wyposażając szkolenia w niezbędne do ćwiczeń środki opatrunkowe, oraz Selgros, który zadbał o to, żeby uczestnicy projektu mieli siłę do wprawiania się w reanimacji, ofiarując na rzecz akcji soki owocowe.

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %