Zdrowa porcja bajek

Zdrowa (podwójna) porcja bajek

 

Jakże pięknym obyczajem jest wspólne pisanie bajek

 

Tradycję tę podtrzymuje Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, która w wakacje wdraża program „Zdrowa Porcja Bajek”. W ramach tego programu dzieci dla dzieci stworzą prawdziwą książkę z bajkami. Najważniejsze jednak w całym przedsięwzięciu jest to, że teksty i ilustracje będą powstawały w ramach warsztatów prowadzonych na oddziałach warszawskich szpitali dziecięcych. Zabawa słowem i kolorem ma nie tylko przynieść radość tworzenia, ale ma również odwrócić uwagę od choroby i dać bodziec do kreatywnej aktywności tych, którzy są tą chorobą dotknięci.

 

          Od dawna wiadomo, że czytanie dzieciom bajek ma wartość terapeutyczną. Bajka uruchamia wyobraźnię, bajka pomaga w pozbywaniu się lęków, bajka  wzmacnia pozytywnie, bajka pokazuje, że można pokonać zło, bajka dobrze się kończy i zawiera morał.

 

          Jednak bajki można nie tylko czytać. Niedoceniana jest wielka rola, jaką może spełniać układanie bajek wspólne z dziećmi. W trakcie tego procesu istotną korzyścią dla dziecka jest pobudzenie jego wyobraźni, ale i świadomości. Dzieci mając możliwość pisania bajki, a więc uczestnicząc w akcie tworzenia, znajdują sposób na uzewnętrznienie siebie, na formę komunikowania się ze światem, w tym również z dorosłymi. Układając treść bajki, czy bajkowego opowiadania, uzewnętrzniają swoje lęki, swoje spostrzeżenia, marzenia. Sięgają do swojej podświadomości pod znakomitym pretekstem, a jednocześnie na potrzebę własną – autora tekstu.

 

          Na pomysł akcji wspólnego pisania bajek z dziećmi wpadło dwóch ludzi – Marek Samselski – autor bajek, piosenek bajkowych, kalamburów i rebusów dla dzieci oraz Piotr Zworski – producent i lektor w stacji TVN24, dziennikarz redaktor w radiu Plus. Są oni autorami pomysłu i realizacji warsztatów dla dzieci, połączonych z układaniem bajek. Według ich idei – dzieci są autorami, a prowadzący zajęcia – animatorami i redaktorami tekstu. Wspólne działanie tego tandemu twórców zapoczątkowała płyta zrealizowana przez Piotra Zworskiego „Przystanek bajkowego autobusu”, na której teksty bajek i piosenek współautorstwa Marka Samselskiego interpretował Piotr Fronczewski z pomocą zespołu Iwan i Delfin. Inspiracją do napisania tekstów było tworzenie nowych płaszczyzn zabaw i mądrej rozrywki dla własnych dzieci oraz współpraca z młodzieżą w Kole Literackim Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. W późniejszych działaniach ta praca z dziećmi przerodziła się w model warsztatów, w trakcie których powstały nagrania płytowe, a wizyta „Z bajką dla chorego Tomka” w Centrum Zdrowia Dziecka postawiła przysłowiową  kropkę nad i w terapeutycznym wykorzystaniu bajki. Przy tej okazji na apel rzecznika CZD o przysyłanie bajek rodzinnych, przyszło ponad 1200 tekstów z całej Polski. Pomysł nabrał rozpędu, bowiem warsztaty realizowano również na spotkaniach z dziećmi w szkołach, przedszkolach, podczas rejsu na Mazurach, w parku w Żelazowej Woli.

 

Całkiem poważnie o bajkach debatowano w dniu 24 września 2008 roku na sympozjum poświęconemu bajce terapeutycznej. Uczestniczyły w nim m. in.: prof. Maria Molicka, dr Teresa Brzeska-Smerek i dr Iwona Zachciał. Spotkanie to było elementarną częścią projektu, w ramach którego zrealizowano książkowe wydanie (przez olszyńską WBP) bajek autorstwa Marka i Sylwii Samselskich, połączone z inscenizacjami bajek w wykonaniu dzieci. Projekt ten był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Aktualna akcja Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom rozwija prowadzenia zajęć z podopiecznymi szpitali, połączonych ze wspólnym tworzeniem bajek i opowiadań bajkowych przebiega przy współfinansowaniu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Efekty tego przedsięwzięcia stanowić będą dużą wartość zarówno dla tych, którzy bajki tworzą, jak i dla czytelnika. Obu stronom pokazują możliwości, jakie niesie wykorzystanie wyobraźni oraz jedną z dróg, jak osiągnąć sukces.

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane do faktur)

ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 15:00

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1%