Mikołaj przyniósł nowy ciuszek, ale już nie mieści się w szafie?
Przytyliśmy po świętach i nie wchodzimy w stare dżinsy?
Twoje ubrania wyszły z mody?
Kolor bluzki nie pasuje do Twojej karnacji, a paragon wyrzucony?
Nie chodziłaś w czymś dwa lata i wiesz, że już tego nie założysz?
Czas na noworoczne porządki na półkach.
Każdorazowe takie remanenty rodzą mnóstwo dylematów.
Ubrania są używane, ale nieznoszone. Nie będziesz ich nosić a szkoda wyrzucić.
- Co zrobić ze starymi ubraniami?
Pierwsi w kolejce po nie mogliby się ustawić członkowie rodziny i przyjaciele. Jeśli noszą ten sam rozmiar i nie mają oporów przed chodzeniem w ubraniach po Tobie, chętnie przejmą fajniejsze ciuszki.
Możesz spróbować sprzedać część rzeczy na portalach typu eBay lub Allegro, ewentualnie na lokalnych aukcjach choćby w obrębie Facebooka. Pamiętaj jednak, że jeśli urząd skarbowy zauważy, że zbyt często korzystasz z tej formy, może uznać, że nie jest to sprzedaż okazjonalna i Twoje aukcje opodatkuje.
Jeśli jednak nie znajdziesz chętnych wśród znajomych i nie chcesz sobie zawracać głowy fotografowaniem, opisywaniem, śledzeniem aukcji, tylko po prostu chcesz mieć te rzeczy z głowy,
NIE WYRZUCAJ ICH DO ŚMIECI!!!
To nieekologiczne, nieekonomiczne i niemądre.
Zamiast zaśmiecać świat, pomyśl o przekazaniu odzieży osobom potrzebującym, albo o sensownym recyklingu. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom pomoże Ci w zagospodarowaniu Twoich niechcianych ubrań z korzyścią dla Podopiecznych – dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin, a przy okazji z pożytkiem dla środowiska.
2. Jaką odzież można przekazać potrzebującym?
- W zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń odnośnie asortymentu. Potrzebne są na równi letnie t-shirty i zimowe kurtki, spodnie, odzież sportowa, garnitury i sukienki.
- Przydadzą się koce, zasłony, narzuty, pościel. Sprawdź jednak, czy nie jest porwana lub (to się niestety zdarza!) zasikana.
- Nie oddawaj używanej bielizny osobistej.
3. Jak przekazać odzież potrzebującym?
Możesz tego dokonać na kilka sposobów:
- Zanieść bezpośrednio do organizacji charytatywnej.
Jednak zanim gdziekolwiek wybierzesz się z paczkami, sprawdź, która organizacja, gdzie i czy w ogóle przyjmie od Ciebie dary. Nie wszystkie fundacje, nawet mające w swoich celach pomoc potrzebującym, prowadzą zbiórki odzieży. Zadzwoń, aby nie dźwigać po próżnicy.
My czekamy na Ciebie w budynku JW Constrution przy ul. Radzymińskiej 326 lok. 231.
Telefon do nas: 22 614 15 28. - Zaczekać na zbiórkę door to door, którą cyklicznie organizacje przeprowadzają w Twojej okolicy. I tu kilka uwag: pamiętaj, żeby wystawiając odzież przed posesją zabezpieczyć ją przed zmoknięciem; nie niecierpliw się, jeśli o wyznaczonej godzinie nie pojedzie samochód po odbiór paczek – możliwe, że dłużej zeszło się kierowcy na sąsiedniej ulicy; nie zrywaj ulotki zapowiadającej zbiórkę, zajmą się tym jej organizatorzy, a informacje, które zawiera, mogą się przydać (choćby numer telefonu do kierowcy).
Jeśli nie możesz doczekać się, kiedy w Twoich okolicach będzie taka zbiórka zorganizowana – zaproś nas dzwoniąc pod numer: 22 614 15 28. Przedstawiciele Fundacji przyjadą do Ciebie, aby odebrać odzież. - Wrzuć odzież do specjalnego kontenera. Nawet nie musisz rozglądać się zbyt uważnie, bo same wpadną Ci w oczy. Kontenery Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom stojące w Warszawie są czerwone i widać je z daleka.
4. Jak przygotować odzież do przekazania na cele charytatywne?
- Przejrzyj, czy nie jest za bardzo zniszczona. Brak guzika nie dyskwalifikuje z dalszego używania, ale rzeczy zmechacone, z trwałymi plamami, dziurawe, czy te, które zbiegły się w praniu i straciły fason, nie przydadzą się do dalszego noszenia. Będą przeznaczone do recyklingu.
- Złóż je starannie – nie wiadomo jak długo będą czekały na nowego właściciela, zmięte, zwinięte w kłębek mogą trwale się pozagniatać.
- Zabezpiecz folią. Nawet do zamkniętych pojemników przenika wilgoć. Jeśli materiał zbutwieje, będzie do wyrzucenia.
- Obuwie, skarpetki i rękawiczki zwiąż parami.
5. Który kontener na odzież używaną wybrać?
Jest ich dużo i stoją wszędzie. Do koloru do wyboru, a ten wybór jest bardzo trudny. Zależy Ci na tym, żeby twoja odzież trafiła w dobre ręce, wprost do potrzebujących, a nie wiesz, który pojemnik spełnia te założenia?
Na większości z nich widnieje logo właściciela. Wystarczy wygooglować firmę, żeby dowiedzieć się, czy jest to komercyjny recykling, czy organizacja charytatywna. Na niektórych pojemnikach znajdziesz kontakt do właściciela – sprawdź go, jeśli nie masz zaufania.
Kontenery Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie wyglądają tak:
6. Co dzieje się z ubraniami, które przekazujesz?
- W pierwszej kolejności jest segregowana według stopnia zużycia i przeznaczenia (osobno dziecięce, damskie, męskie, letnie, zimowe itd.)
- Z całej masy wybieramy te ubrania, które w danej chwili są potrzebne naszym Podopiecznym, czyli te, o które nas prosili i rozsyłamy po Polsce.
- Pozostała odzież, która pozostała po zaopatrzeniu Podopiecznych Fundacji, trafia do sprzedaży. Z pieniędzy, które w ten sposób zdobywamy, możemy zakupić leki, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, czy opłacić rehabilitację chorym dzieciom.
- Uszkodzone, zniszczone, poplamione sztuki przekazywane są na czyściwo.
BĄDŹ MĄDRY,
BĄDŹ EKO,
BĄDŹ Z SERCEM