Jak nowa odzież używana

Mikołaj przyniósł nowy ciuszek, ale już nie mieści się w szafie?
Przytyliśmy po świętach i nie wchodzimy w stare dżinsy?
Twoje ubrania wyszły z mody?
Kolor bluzki nie pasuje do Twojej karnacji, a paragon wyrzucony?
Nie chodziłaś w czymś dwa lata i wiesz, że już tego nie założysz?

Czas na noworoczne porządki na półkach.

Każdorazowe takie remanenty rodzą mnóstwo dylematów.
Ubrania są używane, ale nieznoszone. Nie będziesz ich nosić a szkoda wyrzucić.

 1. Co zrobić ze starymi ubraniami?

Pierwsi w kolejce po nie mogliby się ustawić członkowie rodziny i przyjaciele. Jeśli noszą ten sam rozmiar i nie mają oporów przed chodzeniem w ubraniach po Tobie, chętnie przejmą fajniejsze ciuszki.

Możesz spróbować sprzedać część rzeczy na portalach typu eBay lub Allegro, ewentualnie na lokalnych aukcjach choćby w obrębie Facebooka. Pamiętaj jednak, że jeśli urząd skarbowy zauważy, że zbyt często korzystasz z tej formy, może uznać, że nie jest to sprzedaż okazjonalna i Twoje aukcje opodatkuje.

Jeśli jednak nie znajdziesz chętnych wśród znajomych i nie chcesz sobie zawracać głowy fotografowaniem, opisywaniem, śledzeniem aukcji, tylko po prostu chcesz mieć te rzeczy z głowy,

NIE  WYRZUCAJ ICH DO ŚMIECI!!!

To nieekologiczne, nieekonomiczne i niemądre.

Zamiast zaśmiecać świat, pomyśl o przekazaniu odzieży osobom potrzebującym, albo o sensownym recyklingu. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom pomoże Ci w zagospodarowaniu Twoich niechcianych ubrań z korzyścią dla Podopiecznych – dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin, a przy okazji z pożytkiem dla środowiska.

   2. Jaką odzież można przekazać potrzebującym?

 • W zasadzie nie ma tu żadnych ograniczeń odnośnie asortymentu. Potrzebne są na równi letnie t-shirty i zimowe kurtki, spodnie, odzież sportowa, garnitury i sukienki. 
 • Przydadzą się koce, zasłony, narzuty, pościel. Sprawdź jednak, czy nie jest porwana lub (to się niestety zdarza!) zasikana.
 • Nie oddawaj używanej bielizny osobistej.

   3. Jak przekazać odzież potrzebującym?

     Możesz tego dokonać na kilka sposobów:

 • Zanieść bezpośrednio do organizacji charytatywnej.
  Jednak zanim gdziekolwiek wybierzesz się z paczkami, sprawdź, która organizacja, gdzie i czy w ogóle przyjmie od Ciebie dary. Nie wszystkie fundacje, nawet mające w swoich celach pomoc potrzebującym, prowadzą zbiórki odzieży. Zadzwoń, aby nie dźwigać po próżnicy.
  My czekamy na Ciebie w budynku JW Constrution przy ul. Radzymińskiej 326 lok. 231.
  Telefon do nas: 22 614 15 28.
 • Zaczekać na zbiórkę door to door, którą cyklicznie organizacje przeprowadzają w Twojej okolicy. I tu kilka uwag: pamiętaj, żeby wystawiając odzież przed posesją zabezpieczyć ją przed zmoknięciem; nie niecierpliw się, jeśli o wyznaczonej godzinie nie pojedzie samochód po odbiór paczek – możliwe, że dłużej  zeszło się kierowcy na sąsiedniej ulicy; nie zrywaj ulotki zapowiadającej zbiórkę, zajmą się tym jej organizatorzy, a informacje, które zawiera, mogą się przydać (choćby numer telefonu do kierowcy).
  Jeśli nie możesz doczekać się, kiedy w Twoich okolicach będzie taka zbiórka zorganizowana – zaproś nas dzwoniąc pod numer: 22 614 15 28. Przedstawiciele Fundacji przyjadą do Ciebie, aby odebrać odzież.
 • Wrzuć odzież do specjalnego kontenera. Nawet nie musisz rozglądać się zbyt uważnie, bo same wpadną Ci w oczy. Kontenery Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom stojące w Warszawie są czerwone i widać je z daleka.

   4. Jak przygotować odzież do przekazania na cele charytatywne?

 • Przejrzyj, czy nie jest za bardzo zniszczona. Brak guzika nie dyskwalifikuje z dalszego używania, ale rzeczy zmechacone, z trwałymi plamami, dziurawe, czy te, które zbiegły się w praniu i straciły fason, nie przydadzą się do dalszego noszenia. Będą przeznaczone do recyklingu.
 • Złóż je starannie – nie wiadomo jak długo będą czekały na nowego właściciela, zmięte, zwinięte w kłębek mogą trwale się pozagniatać.
 • Zabezpiecz folią. Nawet do zamkniętych pojemników przenika wilgoć. Jeśli materiał zbutwieje, będzie do wyrzucenia.
 • Obuwie, skarpetki i rękawiczki zwiąż parami.

   5. Który kontener na odzież używaną wybrać?

Jest ich dużo i stoją wszędzie. Do koloru do wyboru, a ten wybór jest bardzo trudny. Zależy Ci na tym, żeby twoja odzież trafiła w dobre ręce, wprost do potrzebujących, a nie wiesz, który pojemnik spełnia te założenia?

Na większości z nich widnieje logo właściciela. Wystarczy wygooglować firmę, żeby dowiedzieć się, czy jest to komercyjny recykling, czy organizacja charytatywna. Na niektórych pojemnikach znajdziesz kontakt do właściciela – sprawdź go, jeśli nie masz zaufania.

Kontenery Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie wyglądają tak:

 

   6. Co dzieje się z ubraniami, które przekazujesz?

 • W pierwszej kolejności jest segregowana według stopnia zużycia i przeznaczenia (osobno dziecięce, damskie, męskie, letnie, zimowe itd.)
 • Z całej masy wybieramy te ubrania, które w danej chwili są potrzebne naszym Podopiecznym, czyli te, o które nas prosili i rozsyłamy po Polsce.
 • Pozostała odzież, która pozostała po zaopatrzeniu Podopiecznych Fundacji, trafia do sprzedaży. Z pieniędzy, które w ten sposób zdobywamy, możemy zakupić leki, wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, czy opłacić rehabilitację chorym dzieciom.
 • Uszkodzone, zniszczone, poplamione sztuki przekazywane są na czyściwo.

BĄDŹ  MĄDRY,

BĄDŹ EKO,

BĄDŹ Z SERCEM

 

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %