Jak przekazać 1,5% podatku

Jednym z ważnych elementów rozliczenia rocznego podatku dochodowego jest możliwość przekazania 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Dzięki temu wspiera się wybrane inicjatywy charytatywne, organizacje pozarządowe lub instytucje działające na rzecz dobra społecznego. Żeby to zrobić, należy wypełnić i złożyć PIT za 2022 rok. Do kiedy trzeba załatwić wszystkie formalności? Jak przekazać 1,5 procent podatku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

PIT 2022 – do kiedy trzeba złożyć formularz?

Złożenie PIT w terminie to obowiązek każdego podatnika. Niedopełnienie tej formalności może skutkować sankcjami finansowymi, takimi jak np. naliczenie odsetek za zwłokę czy nałożenie kary pieniężnej. Do kiedy należy to zrobić? W przypadku podatników rozliczających się samodzielnie tj. osób fizycznych termin składania PIT za 2022 roku upływa 2 maja 2023 r. (zwykle jest to 30 kwietnia, ale w tym roku dzień ten przypada w niedzielę, a 1 maja to dzień wolny).

Najprostszym sposobem na rozliczenie PIT-u jest samodzielne wypełnienie formularza online, a następnie przesłanie go do właściwego urzędu skarbowego. Innym sposobem jest dostarczenie do urzędu skarbowego osobiście lub za pośrednictwem poczty formularza w wersji papierowej. Część osób decyduje się również na skorzystanie z usług biura rachunkowego, które wypełnia i składa deklarację podatkową w imieniu klienta.

Jak przekazać 1,5% podatku, by zaoszczędzić czas?

Każdy podatnik może przekazać część swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wtedy 1,5% z całej kwoty nie trafi do urzędu skarbowego, ale na konto podmiotu wskazanego przez osobę, która wypełniła formularz PIT. Takie rozwiązanie nie wymaga przygotowywania żadnych dodatkowych druków czy pism, nic nie kosztuje i pozwala w wymierny sposób wesprzeć prawdziwie potrzebujących.

Wiele osób chce przekazać 1,5% podatku, ale zastanawia się, jak to działa. Zasady nie są skomplikowane. By maksymalnie uprościć cały proces, można skorzystać z przygotowanego przez nas bezpłatnego programu. To narzędzie, które pozwoli zaoszczędzić czas i uniknąć wielu popularnych błędów podczas wypełniania deklaracji podatkowej.

Na co przekazać 1,5% podatku?

Pierwszym krokiem w całym procesie powinien być wybór organizacji, na rzecz której przekażemy 1,5% podatku. Warto zwrócić uwagę na to, czy organizacja ma status OPP, co umożliwi jej otrzymywanie darowizn w opisywanej w tym artykule formie. Niezbędny będzie również numer KRS danej organizacji, który można znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Finansów.

My zachęcamy do wsparcia Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie (KRS 0000140007). Pomagamy najmłodszym w procesie leczenia poprzez m.in.: pokrycie kosztów nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym, finansowanie zakupów leków, sprzętu, zajęć rehabilitacyjnych oraz kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na wizyty lekarskie.

Jak przekazać 1,5 procent podatku?

Gdy już wybierzemy organizację oraz sposób przygotowania i przekazania PIT-u, można przystąpić do wypełniania formalności. W formularzu należy podać swoje dane osobowe, a także numer KRS organizacji, na rzecz której chcemy przekazać podatek, wpisać cel szczegółowy (np. cele statutowe Fundacji) i zaznaczyć zgodę. W naszym programie do PIT 2022 oraz w serwisie podatki.gov.pl cała procedura jest uproszczona. Gdy uzupełnimy formularz, pozostaje złożyć go do urzędu skarbowego.

Warto jeszcze raz zaznaczyć dla wszystkich osób, które zastanawiają się, jak przekazać 1,5 podatku, że takie działanie nie wpływa na wysokość podatku, który musimy zapłacić. Wskazana organizacja otrzymuje tylko część naszego podatku, który inaczej trafiłby w całości do budżetu państwa.

 

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %