Jak sprawdzić wiarygodność fundacji?
Podpowiadamy

Planujesz wesprzeć organizację dobroczynną, przyczyniając się do realizacji jej statutowych celów? Pamiętaj, by przed wykonaniem przelewu lub zawarciem umowy darowizny zweryfikować sytuację prawną oraz finansową obdarowywanej strony. W tym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić wiarygodność fundacji, korzystając z baz KRS czy Krajowego Rejestru Długów. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, by mieć pewność, że Twoje wsparcie trafi do ludzi, którzy wykorzystają je zgodnie z misją prowadzonego przez siebie stowarzyszenia.

Dlaczego sprawdzenie fundacji jest ważne?

Instytucje charytatywne, stowarzyszenia oraz organizacje prowadzące działalność charytatywną w naturalny sposób wzbudzają wiarygodność, oraz nasze zaufanie. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy często decydują się na jednorazowe lub stałe wsparcie dla tego typu instytucji. Warto jednak mieć świadomość, że nawet w sektorze, który z definicji powinien być uczciwy i transparentny, zdarzają się podmioty o skomplikowanej sytuacji prawnej, niejasnych powiązaniach, a czasem zwyczajnie nieuczciwe. Właśnie dlatego, jako darczyńca, musisz wiedzieć, jak sprawdzić fundację, by nie stać się ofiarą oszustwa oraz mieć pewność, że przekazane pieniądze nie zostaną wydane na cele niemające nic wspólnego z Twoją intencją bądź wyznawanymi przez Ciebie wartościami.

Gdzie sprawdzić wiarygodność organizacji?

Istnieje co najmniej kilka miejsc, w których można przeprowadzić skuteczną weryfikację podmiotów świadczących działalność dobroczynną bądź charytatywną. Należą do nich m.in.:

  • rejestr organizacji pożytku publicznego,
  • wyszukiwarka KRS,
  • baza dłużników BIG InfoMonitor.

Korzystając z tych ogólnodostępnych źródeł, zyskasz pewność co do wiarygodności fundacji lub stowarzyszenia, dowiesz się, od kiedy działa konkretny NGO’s i kto zasiada w jego zarządzie. Poznasz także jego sytuację prawną i finansową oraz informacje o prowadzonych zbiórkach czy ewentualnym zadłużeniu.

Rejestr OPP

Pierwszym źródłem, w którym możesz sprawdzić fundację, jest prowadzony przez Ministerstwo Finansów rejestr organizacji pożytku publicznego, dostępny pod adresem: https://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp. Dowiesz się z niego, czy interesująca Cię instytucja ma status OPP, uprawniający m.in. do przekazywania jej 1,5% podatku w zeznaniu PIT oraz do odliczenia darowizny od podatku dochodowego.

Sprawdzenie fundacji w KRS

Cennym źródłem informacji jest również wyszukiwarka Krajowego Rejestru Sądowego, dostępna pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/. Jak sprawdzić fundację w KRS? Wystarczy wpisać jej numer NIP, KRS, adres lub nazwę, by uzyskać takie dane jak data rozpoczęcia działalności, zakres jej prowadzenia oraz okresy jej ewentualnego zawieszenia.

Jak sprawdzić, czy fundacja ma długi?

Kondycja finansowa organizacji pozarządowej to obok wiarygodności jeden z kluczowych czynników warunkujących możliwość realizacji jej misji. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić fundację pod kątem długów, możesz zweryfikować jej dane, korzystając np. z rejestru dłużników BIG Info Monitor. Dzięki temu dowiesz się, czy podmiot nie ma zaległych zobowiązań i unikniesz ryzyka, że przekazana przez Ciebie darowizna, zamiast na działalność statutową, przekazana zostanie na spłatę zadłużenia.

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %