Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom Organizacja Pożytku Publicznego
KRS 0000140007
Wspieramy chore dzieci z całej Polski od 2002 roku

Alicja Kajdzik

Ala kaj.

Zwracamy się prośbą o pomoc dla naszej córki Alicji Kajdzik.

Alicja (woj. śląskie) urodziła się w 2008 roku, zaraz po porodzie okazało się że ma problem z oddychaniem, ponieważ do płuc wciągnęła smółkę, w związku z tym u Ali wystąpiło krwawienie II stopnia i zmiany niedotlenieniowo-niedokrwienne.

Przez pierwszy miesiąc życia Alicja była pod respiratorem na OIOM-ie w Częstochowie, następne dwa tygodnie spędziła na oddziale Patologii Noworodka. Po tym okresie Ala została wypisana do domu i objęta opieką przez poradnie: rehabilitacyjną, pulmonologiczną (ze względu na dysplazję oskrzelowo – płucną), neurologiczną (w związku ze zmianami niedotlenieniowo – niedokrwiennymi), chirurgii dziecięcej (ponieważ Ala ma naczyniaka limfatycznego lewej rączki), okulistyczną (Ala ma zeza rozbieżnego oraz niewielką wadę wzroku), ortopedyczną (Ala ma płaskostopie i wadę postawy), psychiatryczną (od momentu zdiagnozowania u Ali autyzmu).

Około drugiego roku życia u Alicji stwierdzono autyzm wczesnodziecięcy, rozpoczęliśmy terapię. Jesteśmy mieszkańcami małej wsi pod Częstochową, nie ma tutaj w zasadzie żadnych ośrodków pomocy dla dzieci takich jak Ala. Od września 2013 roku Alicja uczęszcza do przedszkola publicznego przy szkole podstawowej w Kuźnicy Starej gdzie mieszkamy.

Aby Alicja mogła się rozwijać i realizować program nauczania stworzony specjalnie dla niej, przez Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej w Krakowie musieliśmy zapewnić jej na stałe terapeutę, który prowadzi indywidualną rehabilitację dziecka. Terapeuta pomaga Ali w funkcjonowaniu w grupie, przy zabawie z dziećmi.  Ala jest pierwszoklasistką – ma prowadzony indywidualny tok nauczania – nauczyciel przychodzi z lekcjami do domu. Oprócz tego Alicja ma w domu zajęcia z logopedii, dogoterapię, terapię behawioralną oraz raz w tygodniu w Częstochowie zajęcia integracji sensorycznej. Alicja robi cały czas postępy, chętnie się uczy. Była dzieckiem bardzo wycofanym społecznie, a teraz chętnie przebywa wśród dzieci, coraz lepiej rozumie mowę i jest w stanie wykonywać proste polecenia. Niestety nie mówi, ale mamy nadzieję że dzięki intensywnym ćwiczeniom z zakresu logopedii Alicja zacznie mówić. Obecnie uczymy się komunikacji zastępczej PECS. Ala coraz lepiej radzi sobie również z czynnościami samoobsługowymi. Uczymy ją korzystania z toalety, mycia, ubierania i, chociaż ciągle jeszcze potrzebuje naszej pomocy, to robi postępy.

Aby zapewnić Ali możliwość rozwoju potrzebna jest jej ciągła terapia. Koszty związane z obecnością terapeuty jak i za pozostałe zajęcia w domu i poza nim pokrywamy my, rodzice Alicji  z własnej kieszeni. To wydatek rzędu 2500 zł każdego miesiąca i coraz trudniej nam sprostać takiemu wyzwaniu. Obecnie Alicja pozostaje pod opieką poradni neurologicznej, psychiatrycznej i okulistycznej. 

Alicja ma młodszą o rok siostrę Weronikę, która rozwija się prawidłowo. Ja nie pracuję, zajmuję się młodszą Weroniką oraz Alicją, która nie radzi sobie nawet z podstawowymi czynnościami samoobsługowymi. Utrzymujemy się z wynagrodzenia męża i świadczeń z GOPS-u.

Rodzice Alicji – Aneta i Dariusz Kajdzik

Wszystkie osoby i instytucje, które zechcą wesprzeć Alicję, prosimy o przekazywanie darowizn na konto Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie – organizacji pożytku publicznego w Banku Millenium SA nr:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382
a także o przekazanie 1% 
zawsze z dopiskiem: „Dla Alicji Kajdzik”.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy w imieniu dziewczynki i jej rodziców.

Możesz pomóc rozpowszechniając plakat z apelem o pomoc dla Ali (do pobrania >>>TU<<<)

Partnerzy / Przyjaciele

© Copyright 2013-2015 Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom. | Wsparcie SEO - Artefakt.pl | Mapa strony