Przyszpitalny plac zabaw zamiast poczekalni

Są miejsca, gdzie przewija się setki, a nawet tysiące chorych dzieci – to szpitale dziecięce. Każdego dnia na wizytę w każdym z nich przyjeżdżają tłumy małych pacjentów pod opieką rodziców. Bywa, że przez kilka godzin czekają na wizytę u lekarza, badania, przyjęcie na oddział lub jakiś zabieg. Na pytanie, jak można umilić im czas oczekiwania, odpowiadają jednym głosem: „Przydałoby się miejsce do zabawy”.

Realizując te marzenia Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom pragnie przed Instytutem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie  stworzyć integracyjny plac zabaw o powierzchni ok. 700 m2. Zamiast tłoczyć się w poczekalniach poszczególnych poradni albo na izbie przyjęć, mali pacjenci będą mogli umilić sobie czas oczekiwania na wizytę na huśtawkach, karuzelach, w labiryncie i przy interaktywnych panelach edukacyjnych, gdzie chociaż na chwilę zapomną o swoich dolegliwościach.

CZD Aleja

Misia porusza się na wózku i jak każde dziecko pragnie bawić się beztrosko z rówieśnikami. Chciałaby, tak jak jej koledzy, pojeździć na karuzeli i pobujać się na huśtawce, ale może jedynie z boku z zazdrością obserwować jak inni dokazują. Wszystkie miejsca rekreacji w rejonach, w których Misia przebywa posiadają bowiem bariery uniemożliwiające dziewczynce skorzystanie z podobnych urządzeń. W Polsce nie ma zbyt wielu placów zabaw dostosowanych do ograniczeń dzieci chorych i niepełnosprawnych.  Stworzymy taki przed Centrum Zdrowia Dziecka.

CZD Plac zabaw
Całe wyposażenie placu zabaw zostało pomyślane z przeznaczeniem dla dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz ich zdrowych rówieśników. W tym miejscu będą mogli również odpocząć znękani rodzice, gdyż projekt przewiduje dla nich punkt do rekreacji.

Będzie to miejsce służące nie tylko rozrywce. Aktywna zabawa sprzyja rehabilitacji zarówno ruchowej jak i społecznej.  Dzieci z dysfunkcjami pokonują stworzone dla nich przeszkody i własne lęki, a widząc swoje osiągnięcia w przekraczaniu barier nabywają pewności siebie i mają motywację do dalszego wysiłku. Dzięki takim drobnym sukcesom są śmielsze w kontaktach z rówieśnikami, czemu dodatkowo sprzyjać będzie wspólna zabawa na zamontowanych przyrządach.

W porozumieniu z Dyrekcją  Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka  ustalono już lokalizację placu. Będzie on usytuowany przed głównym wejściem do szpitala, aby nie trzeba go było szukać i by był łatwo dostępny dla wszystkich, którzy tamtędy przechodzą.

Integracyjny plac zabaw
Producent poszczególnych elementów wyposażenia placu ręczy nie tylko swoim doświadczeniem, ale i umową gwarancyjną za bezpieczeństwo. Wykonanie, montaż i utrzymanie idealnego stanu zagwarantowane jest certyfikatami i stałym nadzorem technicznym. Regularne przeglądy mają wykluczyć wszelkie zagrożenia.

Mali podopieczni Fundacji, którzy konsultowali projekt, już nie mogą się doczekać, kiedy zostanie zrealizowany. Z niecierpliwością dopytują o postępy w pracach nad jego powstaniem. Dla większości z nich wyprawa do Międzylesia będzie jedyną szansą do tego typu zabawy. Niektórzy przybędą tu z małych, odległych miejscowości, gdzie jedynym wyposażeniem placu zabaw jest zardzewiała zjeżdżalnia, na którą nie potrafią się wspiąć i brudna piaskownica, do której nie da się wjechać wózkiem. Rodzice tych dzieci twierdzą, że taka atrakcja złagodzi strach, ból, niepewność i inne negatywne przeżycia, które zwykle towarzyszą wizycie w szpitalu. Dorośli również wyglądają dnia, kiedy ich pociechy będą mogły pofrunąć w górę na bezpiecznej huśtawce, dostosowanej do ich niepełnosprawności.

Aby pomysł wcielić w czyn, potrzebna jest pomoc darczyńców. Zatem prosimy wszystkich, którzy pragną przyczynić się do wywołania uśmiechów na twarzach małych pacjentów o wsparcie projektu.

Można tego dokonać za pośrednictwem Serwisu Siepomaga.pl:
https://www.siepomaga.pl/integracyjny-plac-zabaw

lub bezpośrednio na numer konta bankowego Fundacji:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382
w Banku Millennium S.A.
koniecznie z dopiskiem „Plac zabaw”.

Specyfikacja projektu (w skrócie):

  • Przeznaczenie – jako poczekalnia na świeżym powietrzu dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich zdrowych rówieśników
  • Lokalizacja – Warszawa – Międzylesie, przed wejściem głównym do Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka
  • Całkowity koszt projektu – 252 311,00 zł
  • Powierzchnia placu – ok. 700 m2
  • Przybliżony termin realizacji – lato 2016 r.
  • Misja – umilenie małym pacjentom oczekiwania na wizytę lub zabieg

Zobacz też stronę:
https://pomocdzieciom.eu/wstega-przecieta-plac-zabaw-otwarty/

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %