1% – pytania, pytania, pytania… i odpowiedzi

Co jakiś czas zdarzają nam się telefony i wiadomości z zapytaniami: „Jak to jest z tym 1%, czy decydując się na przekazanie go organizacji pożytku publicznego ten 1 % dodatkowo mnie kosztuje? Co się dzieje z 1% podatku gdy nie zdecyduję się na przekazanie go żadnej organizacji pożytku publicznego?”

Takie pytania zainspirowały nas do opisania tematu nieco szerzej.

Przede wszystkim każdy z nas – podatników ma za zadanie złożyć co roczne zeznania podatkowego. I choć jest to czynność nie do końca lubiana i raczej zaliczana do tych przykrych obowiązków to tak stanowi prawo i nie ma na to żadnej rady.

W kwestii technicznej rozliczenia pit-a nie będziemy się rozpisywać, bo jest to sprawa bardzo indywidualna i rożni się w zależności od źródła otrzymywania dochodów oraz z uwagi na inne czynniki takie jak ulgi, darowizny itp. Jedno jest pewne 1% od podatku dochodowego dotyczy każdego z nas. 1%  „oddaje” każdy. Ta część podatku jeżeli nie trafi do wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego to trafi do Skarbu Państwa. Tak, tak – nie uzupełnienie w picie rubryki, w której wpisujemy numer KRS wybranej OPP spowoduje, że ta cześć podatku trafi do „wspólnego worka”, a o środkach w nim zebranych zdecyduje rząd i sejm. Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi „oddać”. Możliwością zdecydowania na jaki cel przeznaczona będzie część pieniędzy z naszych podatków w pewnym sensie „wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Biorąc pod uwagę stanowisko wynikające z przepisów prawno-podatkowych 1% to pieniądze należne państwu, które podatnik w każdej sytuacji musi „oddać”. Przekazując 1% podatku dochodowego, nie decydujemy o swoich pieniądzach, a tylko korzystamy z „uprzejmości” państwa, które udziela podatnikom przywileju samodzielnego decydowania, na jakie cele trafią państwowe pieniądze.

1 % nie jest darowizną, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.

Mówiąc w skrócie twój 1% i tak gdzieś „pofrunie”. Ty decydujesz czy wspierasz osoby chore, osoby w kryzysie, sport, kulturę, środowisko, zwierzęta czy innych. Ważne abyś to zrobił. W przeciwnym razie zasilisz budżet Skarbu Państwa.

My oczywiście zachęcamy i gorąco prosimy o uwzględnienie potrzeb podopiecznych naszej fundacji podczas wypełniania deklaracji podatkowej. Ponad 160 dzieci chorych i niepełnosprawnych liczy na to, aby ze środków pozyskanych z 1% podatku dochodowego móc pokryć koszty wydatków związanych z leczeniem oraz rehabilitacją.

Z góry dziękujemy każdemu kto zechce nas wesprzeć i w swoim picie wpisze KRS naszej fundacji 0000140007

 

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %