Ile procent podatku można przekazać
na fundację i kiedy to zrobić?

Czy wiesz, że możesz pomóc potrzebującym, nie wydając ani złotówki? Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednie pole w rozliczeniu PIT. Poznaj szczegóły i sprawdź, jak to działa! Zorientuj się, jak i do kiedy można przekazać 1,5 procent podatku na szczytny cel oraz jakie fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty mogą otrzymać te środki.

Możliwość przekazania 1,5% podatku na rzecz OPP

Każdy podatnik rozliczający się w Polsce ma możliwość darowania części swoich należności wobec fiskusa na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Ile procent podatku można przekazać np. na fundację? Maksymalna kwota wynosi równowartość 1,5% procent rocznego dochodu.

Możliwość ofiarowania części należności podatkowych została wprowadzona nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zastąpiła ona wcześniejsze prawo przekazywania 1 procent podatku. Celem tej zmiany było zrekompensowanie fundacjom i innym organizacjom non-profit strat, jakie mogły ponieść na skutek zmian w systemie podatkowym wprowadzonych w 2022 roku.

Jak to działa? Aby możliwe było przekazanie 1,5 procent podatku, organizacja musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP). Podatnik sam wybiera konkretną OPP, którą chce wesprzeć. Są to fundacje i inne podmioty umieszczone w specjalnym wykazie publikowanym co roku przez Narodowy Instytut Wolności. Wystarczy podać numer KRS organizacji w odpowiedniej rubryce rocznego zeznania podatkowego, aby beneficjent mógł otrzymać środki. Aby swoim 1,5 % podatku wesprzeć podopiecznych Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom wystarczy w PIT wpisać nasz KRS 000014007. Twój 1,5% przeznaczony zostanie na bezpośrednią pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym z całej Polski.

Kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe z informacją o 1,5%?

Aby ofiarować równowartość 1,5 procent dochodu na wybraną organizację pożytku publicznego, np. fundację, należy złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe PIT. Jak to działa? To proste – wniosek o przekazanie środków składa się wraz z rocznym rozliczeniem podatku za ubiegły rok.

Zeznanie PIT z informacją o przekazaniu 1,5 procent podatku na konkretną OPP należy złożyć do 30 kwietnia danego roku. Jest to termin na rozliczenie rocznego PIT za poprzedni rok podatkowy. Można również wykonać korektę zeznania z wnioskiem o przekazanie środków, które ma otrzymać dana fundacja, w ciągu miesiąca od terminu na złożenie PIT.

Kiedy fundacja otrzymuje przekazane 1,5% podatku?

Urząd skarbowy przekazuje fundacjom i organizacjom pożytku publicznego pieniądze pochodzące z rozliczenia z fiskusem w okresie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który podatnicy składają zeznania PIT. Kiedy konkretnie fundacja może otrzymać 1,5 podatku? Na przykład za rozliczenie podatku za 2022 rok, czyli składane w 2023 roku zeznanie PIT, przekazanie pieniądze następuje między majem a lipcem 2024 roku.

Dokładny termin przelewu zależy od tego, kiedy podatnik złożył swoje zeznanie podatkowe z informacją o obdarowaniu wybranej organizacji pożytku publicznego. Działa to tak, że im szybciej zeznanie zostanie złożone, tym prędzej urząd przeleje pieniądze. Jednak nawet w przypadku złożenia zeznania w ostatnim możliwym terminie, czyli 30 kwietnia, fundacja może otrzymać pieniądze z podatku do końca lipca.

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %