Zdrowa porcja bajek ***Bajko-Terapia***

Właśnie w warszawskich szpitalach dziecięcych trwa cykl spotkań poświęconych bajce. Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom przy współfinansowaniu Biura Kultury m. st. Warszawy podjęła wyzwanie zorganizowania podopiecznych oddziałów dziecięcych wokół tematu bajki i to na trzech polach: pisania, ilustrowania i czytania.

W ramach programu „Zdrowa Porcja Bajek” dzieci dla dzieci stworzą prawdziwą książkę z bajkami. Zabawa słowem i kolorem ma nie tylko przynieść radość tworzenia, ale ma również odwrócić uwagę od choroby i dać bodziec do kreatywnej aktywności tych, którzy są tą chorobą dotknięci.

Od dawna wiadomo, że czytanie dzieciom bajek ma wartość terapeutyczną. Bajka uruchamia wyobraźnię, bajka pomaga w pozbywaniu się lęków, bajka wzmacnia pozytywnie, bajka pokazuje, że można pokonać zło, bajka dobrze się kończy i zawiera morał.

Jednak bajki można nie tylko czytać. Niedoceniana jest wielka rola, jaką może spełniać układanie bajek wspólne z dziećmi. W trakcie tego procesu istotną korzyścią dla dziecka jest pobudzenie jego wyobraźni, ale i świadomości. Dzieci mając możliwość pisania bajki, a więc uczestnicząc w akcie tworzenia, znajdują sposób na uzewnętrznienie siebie, na formę komunikowania się ze światem, w tym również z dorosłymi. Układając treść bajki, czy bajkowego opowiadania, uzewnętrzniają swoje lęki, swoje spostrzeżenia, marzenia. Sięgają do swojej podświadomości pod znakomitym pretekstem, a jednocześnie na potrzebę własną – autora tekstu.

Pisarz – Marek Samselski i artysta-plastyk – Edward Karasiewicz pomogą dzieciom przygotować wydanie książki. Pod ich kierunkiem w czasie warsztatów literackich i plastycznych powstanie zalążek przyszłego wydania. Książki należy się spodziewać we wrześniu. Jej bezpłatne egzemplarze trafią na oddziały szpitalne, żeby nieść radość chorym dzieciom.

Efekty tego przedsięwzięcia stanowić będą dużą wartość zarówno dla tych, którzy bajki tworzą, jak i dla czytelnika. Obu stronom pokazują możliwości, jakie niesie wykorzystanie wyobraźni oraz jedną z dróg, jak osiągnąć sukces.

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %