Media o nas „Drobny gest, by pomóc dzieciom”

Artykuł o Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom pojawił się na portalu Radia Dla Ciebie.

Zachęcamy do lektury:

 

Drobny gest, by pomóc dzieciom

fot. mat. sponsorowany

Każdy z nas może pomagać innym. Na różne sposoby, nieraz wymagające pełnego zaangażowania czasu i środków, a nieraz po prostu niejako przy okazji. Nie ważne w jaki sposób to robimy, ważne, że chcemy pomóc innym. Bardzo często ta pomoc kierowana jest do dzieci, które przecież same o własne interesy często ani nie mogą ani nie potrafią zadbać. Przybliżymy wam dziś jedną z metod wsparcia, organizowaną przez Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom. Zapraszamy – do lektury i do działania.

Zacznijmy od Centrum Zdrowia Dziecka

Centrum Zdrowia Dziecka to instytucja, którą zna ze słyszenia chyba każdy rodzic. Część z nich zna ją także z autopsji… To miejsce, które dla wielu dzieci, starszych i młodszych, jest ostatnią deską ratunku i które niejednokrotnie podejmuje się leczenia przypadków bardzo problematycznych i wymagających od personelu najwyższych umiejętności.

Tam właśnie trzeba szukać korzeni Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Założona została niemal 20 lat temu przez rodziny dzieci leczących się w CZD. Jakiej pomocy – prócz medycznej – potrzebują? Lista jest długa… Same procedury bezpośrednio związane z leczeniem dziecka to nie wszystko, a przecież później wielokrotnie konieczna jest długotrwała rehabilitacja, umożliwiająca – oby – powrót do normalnego życia, na jakie każde dziecko zasługuje…

Część takich wydatków refunduje ubezpieczenie społeczne czy też PFRON, jednak nie zawsze, nie każdemu i niekoniecznie w wymaganej wysokości. Nawet dla rodzin znajdujących się w dobrej sytuacji finansowej te dodatkowe wydatki związane z chorobą dziecka mogą stanowić barierę nie do pokonania. Co zaś mają powiedzieć rodziny gorzej sytuowane?

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom robi więc to, co stanowi jej nazwa i statut. Pomaga. Wspiera rodziny i dzieci, między innymi finansując koszta diagnostyki, zakupu leków i sprzętu niezbędnego w procesie leczenia i rehabilitacji. Nie tylko finansowo, ale też psychicznie.
Z sylwetką każdego podopiecznego możecie zapoznać się na stronie Fundacji https://pomocdzieciom.eu/. Tam też można od razu udzielić wsparcia konkretnej osobie, poznać jej życie i historię walki o nie. Bo przecież Fundacja nie pomaga sama. Do tego potrzebuje nas.

Jak możemy pomóc?

Obywatelska Fundacja w celu pełnienia swej działalności wykorzystuje różne metody. Te dość oczywiste, jak przekazywanie 1% podatku na chore dzieci czy darowizny na cele statutowe bądź na pomoc konkretnemu podopiecznemu. I te wymagające więcej zaangażowania i nierzadko dużych pokładów empatii, jaką muszą wykazać się wolontariusze – pomaganie dzieciom w nauce, zapewnienie im opieki, by rodzice mogli choć przez chwilę odpocząć, tak psychicznie jak i fizycznie, czy wspólny wyjazd na wakacje lub wyjście do kina.

Fundacja Pomocy Dzieciom organizuje też zbiórki dla placówek opiekuńczo – wychowawczych, oddziałów dziecięcych w szpitalach, domów dziecka, świetlic środowiskowych. Przekazuje im rzeczy małe i duże – ale zawsze potrzebne. Od ubrań, książek i zabawek, po komputery czy nawet karetkę pogotowia.

Liczy się każdy gest, na miarę naszych możliwości. Dla jednego będzie to pomoc w remoncie łazienki dziecka i dopasowaniu jej do poruszania się na wózku. Dla innego to zakup takiego wózka, co dla wielu dzieci jest sposobem do wyjścia z wykluczenia i z zamknięcia w czterech ścianach. Darczyńcy też mają określone możliwości finansowe, ale niekiedy żeby dać, wystarczy po prostu nie wyrzucać. I ta właśnie idea przyświeca kolejnej akcji pomocy dzieciom, organizowanej przez Fundację. W niej uczestniczyć może naprawdę każdy.

Drugie życie Twojej garderoby

Przychodzi taki czas, że każdy z nas odświeża swoją garderobę. Jedni robią to tradycyjnie co sezon, inni częściej, a niektórzy tak są przywiązani do każdego ciuszka, że składują ich całe tuziny, nawet jeśli nie były zakładane już od lat i prawdopodobnie nigdy już założone nie będą.

Co zrobić z używanymi ubraniami?

Czasami udaje się coś sprzedać, chociaż rynek zbytu na odzież używaną wcale nie jest duży i uprzątnięcie w tej sposób garderoby może pochłonąć naprawdę konkretną ilość czasu, nawet przy wspomaganiu się aplikacjami sprzedażowymi.

Można też po prostu wyrzucić. I jest to opcja najgorsza z możliwych, o ile odzież jest w dobrym stanie i nadaje się do dalszego noszenia. Dlaczego? Bo branża odzieżowa nie pozostaje bez wpływu na środowisko – i to bardzo delikatnie mówiąc. Jest to jedna z najbardziej wodochłonnych gałęzi przemysłu i według wyliczeń organizacji ekologicznych samo wyprodukowanie jednej tylko koszulki zużywa około 2500 litrów wody. Dodajmy do tego fakt, że przemysł odzieżowy i obuwniczy odpowiada za emisję około 10% gazów cieplarnianych w skali świata. Nie dotyczy to bynajmniej jedynie ubrań z tkanin sztucznych czy syntetycznych. Nawet produkcja tekstyliów z włókien naturalnych pochłania energię, wodę, a nierzadko także bardzo duże ilości środków chemicznych do ich obróbki i barwienia.
Te liczby robią wrażenie i nie bez powodu organizacje ekologiczne nawołują do ograniczenia zakupów, powstrzymania konsumpcji (często impulsywnej) i wprowadzanie odzieży używanej ponownie do obiegu.

Świadome kupowanie – jak najbardziej. Ale jest też:

Świadome (nie) wyrzucanie i zbiórka odzieży używanej

To, że dla was ubrania są już niepotrzebne, bo wyszły z mody, nie pasują rozmiarem, znudziły się, nie odpowiadają zmiennym gustom, to jeszcze nie jest powód, by je po prostu wyrzucić do śmieci.

Zachowania proekologiczne są po prostu obowiązkiem każdego z nas, świadomego roli człowieka w ekosystemie i jego wpływu na środowisko naturalne. I to „zielone” podejście można połączyć z pomocą potrzebującym, do czego serdecznie zachęca was Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom.
To naprawdę nie kosztuje wiele, a w czasie zbiórki można oddać każdego rodzaju tekstylia nadające się jeszcze do noszenia i używania. Jeśli nie przez was – to przez kogoś innego.
Bez różnicy czy będą to spodnie czy koszulka, koc czy ręcznik, pościel czy buty, to na pewno będzie z nich jeszcze jakiś pożytek.

Czy liczy się rozmiar i czy Fundacja prowadzi wyłącznie zbiórkę odzieży używanej dla dzieci? Nie. To pomoc kierowana do najuboższych rodzin, w których z powodów finansowych często to dorośli nie mogą sobie pozwolić na nową garderobę. Wasz dar będzie dla nich wielką radością, czasem jedyną, jakiej od dawna zaznali. Niezależnie więc od tego, czy macie zbędne ubranka dla maluszka, stylówkę dla nastolatka, odzież roboczą czy strój casualowy, to on się komuś przyda. W śmietniku nie przyda się nikomu.

Pamiętajcie, że zbiórka odzieży używanej, to drobny gest, który nic was nie kosztuje, ale pomagacie w ten sposób i środowisku i dzieciom oraz ich rodzinom, których sytuacja naprawdę nie jest do pozazdroszczenia. Wspieracie organizację, która z idei pomocy najbardziej potrzebującym uczyniła misję, którą prowadzi już drugie dziesięciolecie. I która ze swojej działalności rozlicza się w sposób transparentny, przejrzysty, opowiadając na swej stronie co robi i dla kogo robi.

Przeczytajcie historie podopiecznych Fundacji i spróbujcie im pomóc chociażby nie wyrzucając ubrań, które im mogą się przydać. A może i w jakiś inny sposób.

Aktualna lista zbiórek Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom dostępna jest na stronie https://pomocdzieciom.eu/zbiorki/.

Kontakt

Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom

 

Biuro Fundacji
(tu ślij korespondencję)

ul. Radzymińska 326, lok. 231
05-091 Ząbki/k. Warszawy

 

Siedziba rejestracyjna Fundacji
(dane wyłącznie do faktur

prosimy nie przesyłać korespondencji)
ul. Balkonowa 3/36
03-329 Warszawa
NIP 524-24-46-570

 

 22 614 15 28

pon-pt: 9:30 do 14:30

fundacja@pomocdzieciom.eu
Numer rachunku bankowego:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382

Rozlicz PIT i przekaż 1,5 %