Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom Organizacja Pożytku Publicznego
KRS 0000140007
Wspieramy chore dzieci z całej Polski od 2002 roku

Barbara Rogala

Basia (woj. mazowieckie) urodziła się w 2017 roku. Urodziła się bez odruchu połykania z licznymi problemami w obrębie górnego odcinka pokarmowego a także z porażeniem fałdów głosowych, co uniemożliwiało jej samodzielne jedzenie a także oddychanie. Aby kruszynka mogła oddychać, ma wyłonioną tracheotomię. Musi być karmiona gastrostomią, czyli przez rurkę prosto do brzuszka.

Nieodłącznym pomocnikiem w jej codziennym życiu jest przenośny ssak, czyli takie urządzenie, dzięki któremu udrożnia się drogi oddechowe z fizjologicznej wydzieliny, utrudniającej oddychanie wywołującej dławienie, bez niego wciąż by się dusiła.

Neurolodzy po konsultacji stwierdzili u niej encefalopatię padaczkową, najprawdopodobniej genetyczną. Szczęśliwie dla nas aktualnie nie ma ataków padaczki.

Jej diagnoza nie jest poznana w dalszym ciągu, więc do końca nie wiadomo, co Basi jest, ani jak będzie wyglądała przyszłość dziecka, jego rozwój, rehabilitacja i leczenie. Badania genetyczne są jeszcze w toku.

Aby Basia mogła zacząć połykać i nauczyć się ssać oraz stopniowo skorygować napięcie mięśniowe a także nadrobić liczne zaległości, potrzeba jest wiele godzin żmudnych i męczących dziecko ćwiczeń i rehabilitacji.

Potrzebne jej będą zatem środki finansowe na rehabilitanta, neurologopedę, sprzęt medyczny co generuje ogromne koszty.

“Inwestycja” w terapię daje efekty. Po miesiącach ćwiczeń Basia potrafi samodzielnie, choć chwiejnie utrzymać główkę. Podparta posiedzi już dłuższą chwilę i potrafi już też sama usiąść. Próbuje pełzać a nawet czworakować. Jeszcze długa droga zanim ruszy w świat, ale postępy są widoczne. Daje to nadzieję na przyszłość i motywację do dalszych wysiłków.

Mama cały swój czas musi poświecić córeczce, a tata prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne. Potrzeby związane z rehabilitacją i leczeniem przekraczają możliwości finansowe rodziców.

Zwracamy się, zatem z prośbą o pomoc.

Wszystkie osoby i instytucje, które zechcą wesprzeć Basię, prosimy o przekazywanie darowizn na konto Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie – OPP w Banku Millennium nr:
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382
a także o przekazanie 1% – KRS 0000140007
zawsze z dopiskiem: „Dla Basi Rogala”.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy w imieniu dziewczynki i jej rodziny.

Partnerzy / Przyjaciele

© Copyright 2013-2015 Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom. | Wsparcie SEO - Artefakt.pl | Mapa strony