Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom Organizacja Pożytku Publicznego
KRS 0000140007
Wspieramy chore dzieci z całej Polski od 2002 roku

Wiktor Żyła

wiktor1

Wiktorek (woj. małopolskie) niedawno skończył 6 lat.

Jest pogodnym i ciekawym świata chłopczykiem, którego krótkie życie, zostało bardzo mocno naznaczone cierpieniem. Urodził się bez oddechu, z niedotlenieniem okołoporodowym. Pierwszą poważną operację przeszedł już w drugiej dobie życia. Nigdy nie oddychał całkiem samodzielnie, do dzisiaj pomaga mu w tym rurka tracheostomijna. Jako maluszek był karmiony specjalnym cewnikiem wprost do żołądka.

U synka rozpoznano zespół Moebiusa, autyzm, padaczkę, skoliozę, zeza zbieżnego, wady w układzie kostnym kręgosłupa. Mimo tych wszystkich ograniczeń, dzięki systematycznej rehabilitacji, Wiktorek nauczył się jeść samodzielnie, chodzić, mówić, rozróżniać kolory, jeździć na rowerku biegowym. Pojawiła się nadzieja na usunięcie rurki z tchawicy. 

Niestety w sierpniu 2013 r. miał miejsce napad padaczkowy z bezdechem i utratą przytomności, po którym chłopczyk zapadł w śpiączkę. Wybudził się po miesiącu, jednak utracił wszystkie nabyte z trudem umiejętności: mówienia, chodzenia, połykania, a nawet utrzymywania głowy w linii ciała. Rehabilitację rozpoczęliśmy więc od początku.

Dzisiaj Wiktor znowu zaczyna chodzić samodzielnie, jednak ma jeszcze spore problemy z równowagą, jest uczniem klasy „0” i z powodzeniem uczy się czytać, pięknie mówi i komunikuje się na poziomie swojego wieku, przyjmuje stałe pokarmy. Nadal jednak wymaga pomocy w samoobsłudze – korzystaniu z toalety, karmieniu, ubieraniu, chodzeniu. Wciąż dążymy do usunięcia tracheostomii – udało się wykonać dwie operacje krtani, jednak aby rurka mogła zostać wyjęta, Wiktor musi nauczyć się połykać płyny, co wymaga długotrwałej pracy pod kierunkiem neurologopedy. W najbliższym czasie powinniśmy też wykonać pełnopłatny zabieg laserowej korekcji zeza.

Potrzeby finansowe są nadal ogromne. Pragniemy zebrać fundusze na terapię neurologopedyczną, która umożliwi Wiktorowi usunięcie tracheostomii i samodzielne oddychanie, rehabilitację ruchową oraz niezbędne do niej przyrządy a także na operację okulistyczną.

W naszej rodzinie wychowuje się trójka dzieci, z których dwoje potrzebuje szczególnego wsparcia w rozwoju – także siostra Wiktora wymaga oddziaływań terapeutycznych, choć w mniejszym zakresie niż brat. Pracuje tylko mąż. Koszty leczenia Wiktora przekraczają nasze możliwości finansowe, dlatego bardzo prosimy Państwa o wsparcie w działaniu na rzecz poprawy jakości życia syna.

Rodzice Wiktorka


Wszystkie osoby i instytucje, które zechcą pomóc Wiktorowi proszone są o przekazywanie darowizn na konto Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom w Warszawie – organizacji pożytku publicznego w Banku Millennium nr: 
05 1160 2202 0000 0000 6763 3382
a także o przekazanie 1% 
zawsze z dopiskiem: „Dla Wiktora Żyły”.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy w imieniu Wiktora i jego rodziców.

Partnerzy / Przyjaciele

© Copyright 2013-2015 Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom. | Mapa strony